Praca tłumacza

Kim jest tłumacz?

Jeśli chodzi o rodzaje tłumaczy to wyróżniamy ich całkiem sporo, główne z nich to:

  • Przysięgły (specjalizuje się w przekładzie dokumentów urzędowych, zajmuje się tłumaczeniami uwierzytelnionymi oraz tłumaczy dla organów administracji państwowej i policji, jest osobą zaufania publicznego)
  • Literacki (zajmuje się tłumaczeniem literatury, przekłada książki i inne dzieła i wymaga najmniej formalnego przygotowania)
  • Ustny (tłumaczy symultanicznie i konsekutywnie)
  • Specjalistyczny (zajmuje się tłumaczeniem tekstów specjalistycznych z danej dziedziny)

Zarobki

Zarobki w tym zawodzie zależą od wielu czynników – chociażby od popularności języka. Obecnie najpopularniejszy jest język angielski, dlatego wiele osób studiuje filologię angielską, ale za to rośnie popyt na przekład wschodni. Wynagrodzenia wahają się od 3800 brutto do nawet 7000 brutto miesięcznie. Najwyższe zarobki dotyczą jednak tłumaczy ustnych, gdyż mogą liczyć, że za standardowy dzień pracy (liczący 8 godzin) otrzymają wynagrodzenie równe około 1000 złotych brutto. Jeśli chodzi o pisemne tłumaczenia, stawki wahają od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za stronę. Wysokość wynagrodzenia zależy od stopnia skomplikowania zlecenia i kombinacji językowych.

Jakie studia wybrać?

Filologia

Podczas takich studiów zdobywa się pojęcie o historii literatury i kultury danego miejsca. Ponadto zyskujesz kontekst kulturowy i inne przydatne obszary wiedzy.

Lingwistyka stosowana

Lingwistyka stosowana, a w szczególności w połączeniu ze specjalnością – translatoryka. Tutaj również posiądziesz kontekst kulturowy i niezbędną wiedzę o strategiach i technikach przekładu, a także zdobywa warsztat i praktykę.

Najważniejsza jest jednak praktyka i dobre przygotowanie teoretyczne. Jak jednak stworzyć kompetentne i profesjonalne portfolio. Możesz zacząć od niskobudżetowych zleceń na stronach internetowych takich jak np. useme. Idealnym pomysłem są też praktyki w biurze translatorskim, które można wykonywać stacjonarnie, ale również realizować w formie zdalnej. Szukaj zatrudnienia, za które otrzymasz referencje za wykonaną pracę.

Jednym z niezbędnych aspektów, o którym mało się mówi jest zaczęcie od opanowania do perfekcji języka ojczystego. A przy tym warto zadbać o dogłębne zbadanie rynku pracy. Wiedza na temat tego, jakie rozliczenia panują na rynku, wymagane standardy pracy i ceny zleceń – uchroni przed potencjalnym oszukaniem i wykorzystaniem za zbyt małe pieniądze. Ponadto zorientuj się w konkretnym rynku specjalizacji, w której obszarze chcesz się obracać.

Kiedy zdobędziesz już w miarę stałe zatrudnienie – pamiętaj, że ścieżka kariery, którą chcesz podążać jest nieskończonym rozwojem. Warto zainwestować w studia podyplomowe, albo konkretne kursy i szkolenia.

Ważne jest, aby nie zniechęcać się, gdyż początki zawsze będą trudne – szczególnie we freelancingu, jednak wytrwałość i zdobywanie kompetencji na pewno przyniesie spełnienie i dobre zarobki.