Mieszkanie ogrodowe

Czym są mieszkania ogrodowe?

Mieszkanie z ogrodem nie musi oznaczać domu z bezpośrednim dostępem do zieleni. Zazwyczaj odnosi się do budynku mieszkalnego, który jest stosunkowo niski (zazwyczaj nie więcej niż trzy piętra, ale są wyjątki) i otoczony jest terenami zielonymi, takimi jak trawniki, tereny zalesione i ogrody. Mieszkania ogrodowe mogą znajdować się na obszarach wiejskich, podmiejskich, a nawet w niektórych obszarach miejskich.

Same jednostki mieszkalne zazwyczaj mają pewne elementy mieszkalne na zewnątrz w społeczności ogrodowo-mieszkaniowej. Mieszkania na parterze często mają patia, które są dobrym wyborem dla mieszkańców, którzy chcą zająć się ogrodnictwem w mieszkaniu, podczas gdy dom na drugim lub wyższym piętrze mają zazwyczaj balkony.

W dużym skrócie kompleks apartamentowy w stylu ogrodowym to kompleks apartamentowy w niskiej zabudowie z dużą ilością terenów zielonych do wykorzystania przez mieszkańców. Osiedle z ogrodem ma zazwyczaj kilka budynków w niskiej zabudowie, które są rozrzucone po całej posiadłości. Niektóre społeczności z apartamentami ogrodowymi mają udogodnienia, takie jak baseny i kluby, place zabaw, ogrody wspólnotowe i dużo przestrzeni na zewnątrz, ale nie jest to wymagane.

Jak zaaranżować ogród w małym mieszkaniu?

To, że mieszkasz w małym mieszkaniu i nie masz dostępu do ogrodu zewnętrznego, nie znaczy, że musisz rezygnować z zielonej przestrzeni.

Pierwszym krokiem jest ustalenie w jakiej przestrzeni w ustawione są okna. Czy są skierowane na północ (mniej światła) czy na południe (więcej światła)? Czy okna są w pełni nasłonecznione, czy zasłaniają je budynki lub drzewa? Dzięki temu będzie można podjąć dobrą decyzję odnośnie rodzaju roślin. Nawet jeśli twoje mieszkanie ma duże, słoneczne okna, możesz nie być w stanie zebrać wszystkich roślin wokół jednego źródła światła. Dlatego jest parę sztuczek, aby bardziej oświetlić swoje mieszkanie. Lustra to jeden z najłatwiejszych i najładniejszych sposobów na rozszerzenie każdego posiadanego już światła. Najlepszym miejscem na lustro jest zwykle naprzeciwko okna. Innym sposobem są specjalne lampy do uprawy. Lampy do uprawy emitują różne kolory światła w zależności od potrzeb roślin. Ale nie potrzebujesz specjalistycznego światła do uprawy, aby zwiększyć dostęp roślin do światła. Zwykła żarówka też będzie działać.

Przestrzeń zewnętrzna

Czy masz jakieś miejsce na zewnątrz, takie jak balkon, taras, patio lub wyjście na dach? Liczy się nawet duży parapet! Większość roślin najlepiej radzi sobie na zewnątrz, zwłaszcza rośliny owocujące i kwitnące, które wymagają zapylenia. Niewielki teren na zewnątrz to także świetne miejsce do ustawienia zieleni, nie musi być to od razu cały ogród.

Temperatura i wilgotność

Jeśli planujesz tropikalne rośliny, możesz wyposażyć mieszkanie w nawilżacz powietrza lub ustawić takie kwiaty w łazience. Natomiast kaktusy czy inne sukulenty będą preferować ciepłe i suche miejsca. To ważny element, o który warto zadbać.

Najlepsze rośliny do ogrodnictwa w mieszkaniu

Po stworzeniu idealnego środowiska do rozkwitu roślin w mieszkaniu, nadszedł czas, aby wybrać idealne rośliny do swojej przestrzeni. Oto niektóre z odmian roślin, które najlepiej sprawdzają się w uprawie w mieszkaniu.
Sukulenty (są łatwe w utrzymaniu, ponieważ przechowują wodę w pulchnych liściach i nie trzeba ich często podlewać)
Kaktusy (mogą przetrwać przy mniejszej ilości wody, ale potrzebują dużo światła słonecznego i ciepła)
Rośliny tropikalne (są idealne do ogrodnictwa w mieszkaniu, ponieważ mogą tolerować warunki zacienione)
Drzewa (jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na w pełni rozwinięte drzewo, możesz wypróbować małe drzewo, takie jak karłowate drzewo cytrusowe, drzewo pieniędzy lub awokado wyhodowane z pestki)
Zioła (są nie tylko małe i łatwe w uprawie, ale także dodają smaku)