Jaki wybrać mop do sprzątania?

Zmywanie podłóg w domu nie musi się wiązać z przykrym doświadczeniem. Wybór odpowiedniego sprzętu do sprzątania może zdecydowanie ułatwić pracę. Przyjrzyjmy się, jakie mamy na rynku mopy do sprzątania w domu.

Funkcje mopa

Mopem nazywany jest przez nas przyrząd do sprzątania, głównie do mycia podłóg. Mop bardzo zmienił się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, za sprawą ilości akcesoriów. Na popularności zyskują popularne elektroniczne mopy i bardziej znane roboty sprzątające. Bez wątpienia nowością jest mop do mycia szyb. Poszczególne modele mopów będą się od siebie różniły zastosowaniem, ceną czy liczbą dodatkowych akcesori -ów. Wybór mopa może pomóc odciążyć w obowiązkach lub dodatkowo dołożyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mopa?

Wyżymanie mopa może być strasznym utrapieniem, dlatego warto zainteresować się urządzeniami, które tego nie wymagają. Dobrze nam znany klasyczny mop trzeba wyżymać z wody w specjalnym koszyczku. Mopy parowe nie wymagają tego, ponieważ działają na zasadzie dostarczenia energii elektrycznej. Natomiast używanie klasycznego mopa ma te plusy, że można go używać w każdym miejscu, z dostępem do wody. Ponadto, tradycyjny mop będzie tańszy niż mop parowy. Klasyczne mopy różnią się pomiędzy sobą, chociażby ze względu na rodzaj zastosowanej szmatki. Końcówka mopa wykonana jest ze sznurka, z mikrofibry lub jeszcze innego materiału. Tradycyjny sprzęt można też uważać na każdej powierzchni. Dzięki kineskopowemu kijowi dotrzesz nawet do najciemniejszych zakamarków.

Mop i jego kluczowe funkcje

Na samym początku powinniśmy określić swoje potrzeby i to, jaką funkcję powinny spełniać. Do mycia podłóg można zastosować tradycyjne mopy. Są proste w użyciu i docierają do najgłębszych zakamarków. Szybkie i wygodne mycie okien jest możliwe za pomocą odkurzacza do szyb. Klasyczne mycie szyb może być bardzo uciążliwe. Odkurzacze do mycia szyb posiadają wbudowany pojemnik, dzięki czemu mycie szyb przebiega dużo sprawniej. Jeśli stawiamy na sprzęt bezprzewodowy, to należy odrzucić mop parowy, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie mamy gniazdka zasilającego. Jednakże, używanie mopa parowego przyczynia się do bardziej ekologicznego mycia, ze względu na rezygnację ze stosowania silnych detergentów na rzecz pary. Tradycyjne mopy nie służą osobom, które nie mogą z powodów zdrowotnych nosić ciężkich przedmiotów.

Wybór mopa do podłogi lub mycia szyb mogłoby się wydawać, że to bardzo prosty wybór. Same mopy do sprzątania w domu ułatwią pracę, ale mogą ją także utrudnić. Jeśli z jakiś konkretnie powodów nie możesz korzystać z tradycyjnego mopa, to wybierając wersję elektroniczną będziesz zadowolony ze swojego, świadomego wyboru.