Współczesne miejsca pracy ewoluują w niesamowitym tempie, dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowywanie się do nowych wymagań. W obliczu rozwoju technologii i nowej generacji pracowników, firmy są zmuszone do udzielania niezbędnych narzędzi, aby podnosić wydajność pracy i zapewniać komfort pracownikom. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.
Typy kursów w pracy
W miejscu pracy realizowane są zazwyczaj trzy główne rodzaje szkoleń: kurs wprowadzający, szkolenia w miejscu pracy oraz szkolenia poza miejscem pracy.
Kursy wprowadzające
Szkolenie wprowadzające jest oferowane nowym pracownikom po dołączeniu do zespołu i obejmuje zazwyczaj: zwiedzanie miejsca pracy, podstawowe informacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, specjalistyczne szkolenie w zakresie wszelkich obowiązków lub wymaganych umiejętności, ale także porusza takie kwestie jak zasady w firmie, prawa urlopu i procedury zwolnień. Tego typu wprowadzenie jest niezbędne, aby nowy pracownik możliwie szybko przystosował się do pracy i został poinformowany o ważnych kwestiach BHP przed rozpoczęciem pracy, a także zapoznał się z podstawowymi panującymi zasadami.
Szkolenie w miejscu pracy
Firmy mogą przeprowadzać kilka różnych rodzajów szkoleń w miejscu pracy:
Coaching
Doświadczony członek personelu lub „coach” służy dobrym słowem i wspiera pracownika w procesie uczenia się przekazując jego wiedzę i umiejętności, a także motywuje do jeszcze wydajniejszej pracy.
Odgrywanie ról
Odgrywanie ról polega na odegraniu scenariusza, aby zobaczyć, jak pracownik poradziłby sobie w określonych warunkach. Pozwoli to pracownikowi przećwiczyć odpowiednie sposoby radzenia sobie z sytuacjami, które mogą wystąpić w miejscu pracy.
Demonstracja
Demonstracja ma miejsce, gdy pracownik obserwuje wykonywane zadanie lub konkretny proces, a następnie sam próbuje je wykonać.
Szkolenie poza miejscem pracy
Szkolenie poza miejscem pracy to szkolenie, które (jak sama nazwa mówi) odbywa się poza miejscem pracy. Szkolenie to może odbywać się w wielu lokalizacjach, takich jak uczelnie czy centra szkoleniowe. Tego typu kursy są zazwyczaj przeprowadzane przez profesjonalistów i stawiają na większe skupienia oraz dbają o minimalizację dystraktorów. Mogą być jednak dość drogie oraz czasochłonne pod względem dostania się do miejsca, gdzie są przeprowadzane.
Warto zaznaczyć, że zamiast uniwersalnego podejścia, firmy powinny szukać spersonalizowanych alternatyw, w których szkolenie jest dostosowane do osobistych potrzeb i celów każdego pracownika w firmie. Spersonalizowane szkolenie otwiera pracownikom możliwości uczenia się rzeczy, których potrzebują na swoim poziomie, w formie, która jest dla nich najbardziej korzystna, co umożliwia lepszego przyswajanie nowych informacji. Chociaż pomysł wdrożenia spersonalizowanego planu szkoleniowego może być zniechęcający i mało korzystny budżetowo, staje się on znacznie bardziej wydajny w późniejszych skutkach.