Jak zrobić łóżko z płyty meblowej?

Płyta meblowa to doskonały materiał do zrobienia własnoręcznie łóżka. Konstrukcja tego mebla nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli dysponujesz odpowiednim czasem, bez problemu poradzisz sobie ze stworzeniem własnego, praktycznego i niezwykle wygodnego miejsca na zdrowy i wydajny sen.

Zanim jednak zabierzesz się za produkcję mebla, sprawdź i zdecyduj, jaki jego rozmiar będzie najodpowiedniejszy. Wewnątrz łóżka rama powinna mieć długość około 200 centymetrów, a szerokość jakieś 140-200 centymetrów (jeśli ma być to łóżko małżeńskie) lub 60-100 centymetrów (jeśli łóżko przeznaczone będzie dla pojedynczej osoby).

Samodzielne tworzenia łóżka ma jedną wielką przewagę nad masowo produkowanymi w fabrykach meblami. Może mieć całkowicie niestandardowe wymiary. Jeśli masz na przykład wnękę w sypialni, z którą nie wiesz, co zrobić, przygotuj konstrukcję mebla dokładnie w takim rozmiarze, który będzie pasował w tej wnęce. Niestandardowe wymiary mogą jednak wymagać nieco dłuższych poszukiwań odpowiednio dobranego materaca, ale jakiś na pewno się znajdzie!

Łóżko tworzyć można z przeróżnych materiałów. Przeważnie korzysta się z łatwego w obróbce drewna (jak na przykład sosna), europalety lub z płyty meblowej. Po wyborze odpowiedniego surowca pora przystąpić do pracy. Potrzebne będą takie narzędzia, jak: wiertarka z wiertłami, kątowniki, wkręty (przeznaczone do drewna), piła, szlifierka, miarka, papier ścierny, miękki pędzel malarski. Możesz też przygotować sobie frezarkę, którą wyprofilujesz deski ramy, płyta meblowa, rolka materiału, gąbka, taker (lub klej), a także wyrzynarkę, aby móc samodzielnie pociąć płytę.

Przed przystąpieniem do działania, przygotuj projekt, w którym opiszesz wszystkie wymiary dla poszczególnych elementów stelaża i ramy łóżka. Taki projekt pozwoli Ci też na oszacowanie niezbędnego do pracy surowca. Kiedy przygotujesz już płytę w odpowiedni sposób, pora zająć się montażem mebla.

Montaż warto rozpocząć od konstrukcji ramy. Każde łączenie narożne powinno być przeprowadzone z kątownikiem i przynajmniej czterema wkrętami. Wewnętrzna część przeznaczona jest na węższe deski (służące do utrzymania stelaża). W roli nóżek sprawdzą się kantówki o wysokości około 40 centymetrów. Zrób w nich na górze wycięcie, w które wsuniesz następnie rogi od ramy. Pamiętaj, że im grubsza noga, tym większy ciężar utrzyma.