Jak dziecko widzi pijanego rodzica – czy jest z niego dumne?

W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, będzie ono swego pijanego rodzica postrzegać inaczej. Najmłodsza pociecha do lat trzech kocha swego rodzica bezgranicznie i jest całkowicie od niego zależne. Nie wie, czy rodzic jest pijany, czy trzeźwy. Dla niego rodzic to osoba, której ufa bez względu na to, jak zachowuje się ona wobec niego. Dziecko w wieku przedszkolnym postrzega rodzica będącego na rauszu już nieco inaczej, a nastolatek zwykle traci szacunek dla takiego rodzica i w ogóle nie jest dumne z tego, że tata czy mama są odurzeni alkoholem.

Zachowanie malca wobec rodzica, gdy jest on pijany

To, jak dziecko widzi pijanego rodzica, zależne jest nie tylko od wieku malca, ale także od stopnia agresywności pijaka. Zależne jest również od tego, w jakim stopniu upojenia alkoholowego rodzic się znajduje, jak się zachowuje, w jaki sposób mówi, jak chodzi itp. Pijany rodzic może wzbudzać u dziecka np. trach, odrazę, niechęć, zażenowanie. Starszy podopieczny może wykorzystywać zaglądającego do kieliszka rodzica, kradnąc mu pieniądze lub nawet niegrzecznie się do niego odzywać, jeśli jest pewne, że rodzic jest już tak upojony napojami wysokoprocentowymi, że nie będzie w stanie zareagować.

Zdarza się też inaczej, że jak dziecko widzi pijanego rodzica, ma ono ochotę wyjść z takiego patologicznego domu i już nie chcieć do niego wrócić. Dotyczy to zwykle nastolatków. Dziecko, które jest świadome pijaństwa rodzica, nie godzi się z tym stanem. Trudno mu się skupić na nauce zarówno w szkole, jak i w domu przy odrabianiu lekcji. Nie tylko jest to spowodowane tym, że pijany rodzic przeszkadza lub się awanturuje. Problem dotyczy myśli, jakie kotłują się w młodym człowieku. Towarzyszy temu brak poczucia bezpieczeństwa i chaos w życiu.

Pijany rodzic to nie tylko biedna rodzina

Alkoholizm zdarza się nie tylko w biednych rodzinach, jest on również obecny w tych dobrze sytuowanych. Najczęściej problem pijaństwa jednego lub obydwu rodziców jest ukrywany zarówno przez dorosłych, jak i samych dzieci. Rzadko zwierzają się one ze swoich problemów. Dziecko wstydzi się tego, co dzieje się w czterech ścianach jego domu. Jeśli nauczyciel będzie w stanie zauważyć, że jego uczeń zmaga się z jakimiś problemami, na pewno zareaguje i postara się pomóc.

W rodzinach z problemem alkoholowym bardzo często pojawia się przemoc. Może ona przybrać formę słowną lub fizyczną. Obydwie formy są niebezpieczne i raniące serce oraz ciało dziecka. Niemowlę, nad którym znęca się pijany rodzic, nikomu się nie poskarży, nie ucieknie przed przemocą. Już od maleńkości będzie doznawało krzywdy fizycznej i psychicznej, nie będąc tego zupełnie świadomym, że dzieje mu się wielka krzywda. Będzie rosło w przekonaniu, że to ono jest to złe, ponieważ nie spełnia oczekiwań swojego pijanego rodzica.

Wychowywane w chaosie emocjonalnym dziecko nie będzie wiedziało, co jest dobre, a co złe. Wszelkie wybuchy złości i poniżanie, jakich będzie doświadczać od wypitego rodzica, będzie przyjmować, gdyż brakuje mu świadomości, że to rodzic jest ten zły, który łamie zasady i prawa dziecka. Piętno w psychice dziecka mocno się zakorzenia i wpływa na dalsze jego losy. Ma to także negatywny wpływ wtedy, gdy dziecko już stanie się dorosłe. Jeśli trafi do poradni DDA, ma szansę na terapię psycholog -iczną i wyjście z piętna dorosłego dziecka alkoholika.