Ten post jest niestety postem wstydu. Już wyjaśniam. Kilka tygodni temu kupiłam kilka anglojęzycznych książeczek dla małej. A ponieważ moje zainteresowania to między innymi nauki przyrodnicze, kupiłam dziecku wspaniałą anatomię z okienkami i bezcenną wiedzą w nich zawartą. Wprawdzie dzieci nie są od tego, żeby spełniać marzenia rodziców o zostaniu naukowcem, ale uważam, że każdy z nas powinien dysponować jakąś przynajmniej ogólną wiedzą przyrodniczą.
Dlatego posiadamy lub planujemy posiadać (i dla córki i dla frajdy nas samych) książki, teleskopy, mikroskopy i wszelkie zabawki, zajawki i urządzenia pomagające zdobyć lub utrwalić wiedzę przyrodniczą. Ale do brzegu. No więc, anglojęzyczna książka anatomiczna. Gdy tak sobie ją z córką czytałyśmy i opowiadałyśmy, zdałam sobie sprawę z tego, że przecież nie mamy podobnej książki po niemiecku!
Niemiecki jest u nas językiem codziennym i naturalnym, a złapałam się na tym, że z głowy wypadły mi „jelita” i „trzustki”. Jakkolwiek dziwacznie to nie brzmi 😊 Ponieważ angielski mojej córki jest za słaby, żeby rozumieć, co brytyjski obywatel ma w środku siebie samego, córka nieustannie domagała się wyjaśnień po niemiecku. Zainspirowana tą żenującą wpadką postanowiłam zebrać do kupy anatomiczne pomoce naukowe w języku niemieckim i dla was i dla mnie samej. Proszę się częstować linkami. Znajdziecie tutaj karty obrazkowe, szkielet do wycięcia i złożenia, filmiki edukacyjne i piosenki dla dzieci. Dzięki temu kto jeszcze nie wiedział, to się dowie co i gdzie ma i jak tego używać.
Internety do wydruku
1. Artykuł dla znających język niemiecki. Świetny materiał do ubogacania słownictwa. Na stronie jest trochę bałagan, a szkoda, bo to wartościowa treść. Aby pobrać plik, trzeba pod podglądem kliknąć „download” i udowodnić, że się nie jest robotem. Klik
2. Bildkarten, Wortkarten, Memoryspiele. Do wydruku i zalaminowania. Klik
3. Skelett basteln. Do wydruku i złożenia. Nawet sama instrukcja jest ciekawa leksykalnie. Klik
4. Dla nauczycieli, ale nie tylko. Typowo szkolne Arbeitsblätter z zakresu części ciała. Klik
Zapraszam również na Youtube do wspólnej zabawy i śpiewania. Wesoło, skocznie i anatomicznie.
1. Wir malen ein Monster Klik
2. Miś Traposo uczy anatomii Klik
3. Klasyk: piosenka Kopf und Schulter, Knie und Fuss Klik
4. Piosenka Meine Hände sind verschwunden Klik
5. Lilli und Lars pokazują części ciała 😊 Klik
6. Tutaj wspólnie potańczymy, anatomiczny Bewegungslied Klik
7. Śpiewamy i tańczymy z małpką Bobby i twórcami tej piosenki Klik
Krótkie filmiki edukacyjne
1. Podróż do wnętrza ludzkiego ciała Klik
2. Checker Julian ogląda własne ciało. Dla trochę starszych, ale całkiem legalne treści 🙂 Klik
3. Pixi Wissen TV – kilkanaście mądrych minut o ludzkim ciele, dla dzieciaków Klik
4. Trochę wiedzy o szkielecie, bardzo fajne nawet dla dorosłych Klik
5. Kolejny bardzo ciekawy filmik o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Klik
Aplikacje
Wrzucam również przegląd ciekawych aplikacji wspomagających naukę, proszę sobie wybrać, co komu pasuje Klik
Same oczywiście również wzięłyśmy się do roboty i wykonałyśmy kościotrupa według podlinkowanej instrukcji. Kupa zabawy i drapania się po pupie wyciętą ręką (przedszkolaki chętnie dzielą się pomysłami na najlepszy wygłup, a moja córka chłonie tę wiedzę jak gąbka). Jest to co prawda szkielet osoby dotkniętej głębokimi wadami wrodzonymi, niemniej jednak stanowi dla nas wartość edukacyjną. Można go sobie przymierzać i szukać odpowiednich kości w swoim ciele. Aktualnie ten szkielet ma już wycięte i doklejone spodnie oraz wyznaczone miejsce na poduszce. A ile się musiał wytańczyć! Polecam tę wspólną aktywność wszystkim rodzicom przedszkolaków.
Dziękuję za odwiedziny! A w tym wpisie znajdziecie więcej niemieckich piosenek dla dzieci! Miłej zabawy!
Jeśli ten artykuł jest według ciebie interesujący, przydatny lub inspirujący, proszę o polubienie mojego profilu FB i przekazanie dalej. Pozwoli mi to dotrzeć do większej liczby osób takich jak ty i ja. Dziękuję serdecznie!